Słuchawki grają ciszej lub tylko na jedno ucho - co robić? - Serwis Elektroniki AudioLabs.pl
Słuchawki Beyerdynamic DT770 Pro w wersji 80Ohm po modyfikacji na odłączany przewód miniXLR.

Na wstępie ważna sprawa: nie naprawiamy słuchawek dousznych, tylko nauszne i wokółuszne, czyli wszystkie „duże” modele. Jeśli masz nauszne Beatsy, Bose, Bowersy, Beyerdynamiki, Focale, Audio-Techniki i inne – naprawimy!

Zdarza się, że słuchawki zaczynają grać ciszej z jednej strony, albo tylko jedna muszla daje jakikolwiek dźwięk. Czasem to coś prozaicznego – o czym piszemy niżej – a czasem bez dostępu do części serwisowych się nie obejdzie. Zebraliśmy tu najczęstsze objawy, testy które możesz zrobić samodzielnie i momenty, w których warto już zgłosić się do serwisu.

Tylko jedna strona działa w słuchawkach Bluetooth

W bezprzewodowych modelach – np. Beats Solo 3, Bose QC35, Bowers Wilkins PX5, PX7, PX8 bardzo często dochodzi do sytuacji, że dźwięk dociera tylko do jednego ucha.

Winowajcą takiego stanu rzeczy są najczęściej:

  • Problemy z okablowaniem wewnętrznym,
  • Uszkodzenia przetworników – czyli „głośników” w słuchawkach,
  • Uszkodzenia chipsetu Bluetooth, wzmacniacza, niekiedy wewnętrznego przetwornika DAC (jeśli występuje).

Większość z tych usterek z powodzeniem jesteśmy w stanie naprawić. I to praktycznie w każdym modelu.

Bose QC35 rozebrane, przygotowane do wymiany przetwornika
Brak dźwięku w QC35, winny oczywiście okazał się być przetwornik.

Jeśli jedna strona nie gra wcale – warto najpierw:

  • Zrestartować słuchawki.

Przytrzymując odpowiednią kombinację przycisków wg instrukcji – po prostu wyszukaj w google: swój model słuchawek z dopiskiem „factory reset” – czyli z ang. reset do ustawień fabrycznych.

  • Sparować od nowa, najlepiej z innym telefonem, bądź komputerem. Tak, może być firmowy jeżeli szef przymknie oko. Nasz przymyka.
  • Sprawdzić, czy problem jest też przy podłączeniu przewodem AUX (jeśli model ma taką możliwość).

Jeżeli usterka jest rozwiązana – bingo, to nie słuchawki, a firmware (oprogramowanie) lub urządzenie było problemem. Nic tu po nas. Natomiast jeżeli dalej usterka występuje to jesteśmy w stanie to naprawić.

Słuchawki Bluetooth nie grają na jedną stronę?

Naprawimy, skontaktuj się by umówić naprawę.

Uszkodzony kabel w słuchawkach

Jeśli masz słuchawki przewodowe – pierwsze podejrzenie pada na kabel. Zwłaszcza jeśli jest na stałe, niezależnie od klasy kabla i zakończenia (jack 3,5mm, jack 6,3mm, pentaconn 4,4mm) – on prędzej czy później padnie. Padają również kable odłączane (czyli np. miniXLR w DT1770 / DT1990), nawet te wyższej klasy.
Wielokrotnie widzimy sytuacje, gdzie użytkownik zaczepia przewód, a potem delikatnie wyrwany jack trzyma się dosłownie na ostatnich włóknach – czasem gra jeszcze po dociśnięciu w odpowiedniej pozycji. Zrób więc prosty test – poruszaj przewodem przy wtyczce i przy nauszniku.

Jeżeli jest uszkodzony kabel lub wtyk i dźwięk wraca do normy podczas poruszania, oferujemy profesjonalny recabling (czyli wymianę okablowania) każdych słuchawek nausznych.

Co więcej, poza recablingiem oferujemy również modyfikacje, np. na odłączany przewód. Dzięki temu zabiegowi, samodzielnie dokonasz wymiany kabla w przyszłości – wystarczy kupić nowy kabel np. jack-jack w mediaexpert, odłączyć stary, zużyty przewód i podłączyć nowy.

Robimy również okablowanie na zamówienie, kabel długości i klasy takiej jakiej Ty sobie życzysz, zakończenia – jack 6,3mm (duży jack), 3,5mm (mini-jack), czy zbalansowane – 4,4mm pentaconn, XLR 4-pin i inne.

Odłączany kabel słuchawkowy XLR 4-pin na 2 jacki 3,5mm, oparty na kablu Canare
Podczas wymiany przewodu, na życzenie Klienta używamy części z wyższej półki. Pozłacane jacki, wtyki Neutrik, czy kable z Japonii.

Za słaby wzmacniacz słuchawkowy

To, czym napędzasz sprzęt, ma ogromne znaczenie. I nie chodzi tylko o jakość, ale o wydajność prądową.

Jeśli masz model o dużej impedancji – np. DT990 250 Ohm, Beyerdynamic T1, Sennheiser HD600 – to telefon albo laptop może ich po prostu nie uciągnąć. W efekcie grają cicho – obie strony. Ale to akurat dobry znak – znaczy, że są sprawne.

W takim przypadku warto rozważyć zakup wzmacniacza słuchawkowego (które również naprawiamy), podstawowe modele FiiO czy DragonFly (od AudioQuest) będą wystarczające w większości przypadków.

Jeśli jednak jedna strona gra dobrze, a druga słabo albo wcale, problem jest najpewniej w słuchawkach.

Typowe usterki słuchawek które widzimy w serwisie

  • Wyrwane gniazdo jack lub miniXLR – najczęściej w DT1770/1990, niektóre AKG czy Audio-Techniki;
  • Brak dźwięku z jednej strony w (modele kablowe) – często to uszkodzony przetwornik lub jeszcze częściej kabel
  • Problemy z ANC (aktywną redukcją szumów) – objawy to: trzaski, piski, szumy w lewej lub prawej słuchawce;
  • Uszkodzony przetwornik dynamiczny – bardzo popularna usterka w Bowers&Wilkins i Beats, w zasadzie w każdym modelu przez ich niestandardową budowę przetwornika;
  • Uszkodzone wzmacniacze – częste w Bose QC35/QC45;
  • Zanieczyszczony przetwornik – pot, kurz, sierść, a nawet lakier do włosów;
  • Lewa / prawa strona ma brak dźwięku (modele bezprzewodowe) – uszkodzone przetworniki, wzmacniacze, chipsety Bluetooth;

Masz tę usterkę? Naprawimy to!

Zadzwoń do nas już dziś!

Słuchawki Bang&Olufsen H95 widok wewnątrz muszli, widoczne PCB i okablowanie
Słuchawki Bang&Olufsen H95, brak dźwięku przez uszkodzenie okablowania. Cena sprzętu? 4000PLN! Cena naprawy – kilka stówek!

Słuchawki grają jak spod wody lub trzeszczą przy basach

To kolejne z usterek które trafiają do nas na serwis bardzo często. Są to typowe objawy uszkodzeń masy w kablu lub uszkodzonego przetwornika, objawiające się:

  • dźwiękiem jak z plastikowej rury,
  • trzeszczenie przy basach,
  • wyraźnie niższa jakość jednej strony.

W niektórych modelach – np. PX7, Bose NC700, Beats Solo 3 – zdarza się często fizyczne uszkodzenie przetwornika po uderzeniu lub upadku (np. zerwanie cewki). A słuchawki te mają przetworniki dynamiczne. Przy modelach planarnych sytuacja wygląda tak, że złe spojrzenie na słuchawki (no, przesadzam) potrafi uszkodzić przetwornik. O tym czym są przetworniki planarne, można przeczytać na anglojęzycznej Wikipedii, albo w artykule na tophifi: Słuchawki planarne czy dynamiczne?

Słuchawki Bowers Wilkins PX8 w kolorze wiśniowym rozebrane do naprawy, widoczny przetwornik
Bowers&Wilkins PX8 w pięknym, wiśniowym kolorze. Przetwornik (z membraną z włókna węglowego) – a jakże – uszkodzony.

Czy każde słuchawki da się uratować?

Tak! Praktycznie każdy model słuchawek można naprawić u nas w serwisie. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze warto. Na przykład tańszych modeli JBL czy Sony za 300PLN raczej nie będzie się opłacać ratować, ale jeżeli posiadasz Audio-Techniki, AKG, Beyerdynamiki, Bose, które kosztowały sporo, to dużo lepiej (i dla kieszeni, i dla środowiska), doprowadzić je do stanu fabrycznego za kilka stówek, niż kupować nowe za np. 1200/1500PLN tylko po to żeby mieć tę samą jakość dźwięku.

Słuchawek nausznych naprawiliśmy już tysiące par! Od modeli za kilkaset złotych, po Focale, Sennheisery i Ultrasony za kilkanaście tysięcy. Do każdej naprawy podchodzimy z należytą starannością, dzięki czemu możemy zaoferować usługi których nie oferują inne serwisy elektroniki w kraju czy Europie.

Nie wiesz czy warto naprawiać?

Opisz nam objawy usterki – skontaktujemy się z Tobą i powiemy co da się zrobić.

Lub zostaw nam opis objawu – zadzwonimy do Ciebie!

    Masz pytania? Tu są odpowiedzi.

    Dlaczego moje słuchawki grają tylko na jedno ucho?
    To może być coś prostego, jak urwany przewód, ale też uszkodzony przetwornik albo zimny lut wewnątrz muszli. Jeśli problem występuje niezależnie od źródła dźwięku (laptop, telefon, DAC), to niestety najczęściej winne są same słuchawki. Taki przypadek wymaga rozebrania sprzętu i sprawdzenia na stole serwisowym.


    Co zrobić, gdy słuchawki bezprzewodowe grają tylko z jednej strony?
    Modele z Bluetooth rządzą się swoimi prawami – tutaj przyczyną może być nie tylko fizyczne uszkodzenie, ale też błąd oprogramowania lub problem z parowaniem. Warto je „zapomnieć” i ponownie sparować. Jeśli to nie pomaga, a objaw jest powtarzalny, trzeba sprawdzić elektronikę wewnętrzną.


    Dlaczego słuchawki grają ciszej z jednej strony?
    Może to być efekt delikatnego uszkodzenia cewki przetwornika, słabego styku w gnieździe jack lub taśmy wewnętrznej (częste np. w Bose QC35). Czasem winne jest zabrudzenie, ale jeśli po czyszczeniu problem nie znika, warto oddać sprzęt do diagnozy. Nawet niewielka różnica 2–3 dB potrafi irytować, a zwykle da się ją usunąć.


    Czy słuchawki Beats Solo 3 można naprawić, jeśli gra tylko jedna strona?
    Tak, Beats Solo 3 to jedne z częstszych modeli trafiających do serwisu. Często pękają w miejscu zawiasów i zrywają się cienkie przewody prowadzące do muszli. Wymiana przewodów i rekonstrukcja lutu załatwia sprawę. Ale to bardzo precyzyjna robota, ale z powodzeniem odratowaliśmy ich już setki.


    Jak sprawdzić, czy uszkodzenie słuchawek jest w kablu?
    Najprostszy sposób: poruszać kablem przy wtyczce i przy muszlach. Jeśli dźwięk zanika, przerywa lub zmienia się jego balans, winny może być właśnie kabel. U nas w serwisie nie tylko naprawiamy uszkodzone kable, ale też przerabiamy słuchawki na odłączany przewód – np. miniXLR, jack 2,5 mm czy 3,5 mm. To praktyczne i wydłuża żywotność sprzętu.


    Czy można zamontować odłączany kabel w słuchawkach Beyerdynamic DT990?
    Tak – linia DT i praktycznie wszystkie modele studyjne bardzo dobrze znoszą modyfikacje. Robimy tego typu przeróbki regularnie – montujemy gniazda miniXLR, jack 3,5 mm, a czasem podwójne wyjścia (jedno na stronę). To nie tylko wygoda, ale też sposób na przedłużenie życia ulubionych słuchawek.