Amplituner Denon nie gra jeden kanał - co sprawdzić zanim oddasz do serwisu? - Serwis Elektroniki AudioLabs.pl
Widok na wyświetlacz amplitunera kina domowego, aktywne kanały w systemie Dolby Atmos.

Wracasz z pracy, włączasz kolejny odcinek na netflixie, a tu niespodzianka: jeden głośnik milczy. No właśnie – w Twoim kinie domowym milczy któryś z głośników i nie wiesz, czy to wina kabla, głośnika czy czegoś poważniejszego? Zanim złapiesz za telefon, żeby umówić naprawę, sprawdź kilka rzeczy, które mogą oszczędzić Ci nerwów i pieniędzy.

Opowiemy tutaj nie tylko o amplitunerach, ale także o wzmacniaczach stereo, bo te dwie konstrukcje dzielą ze sobą naprawdę wiele rzeczy, ba! producenci często korzystają z tych samych płyt do stworzenia konstrukcji stereo (np. Onkyo przy całkiem udanym modelu TX-8270) oraz wielokanałowego odbiornika do kina domowego (tzw. AVR).

Wzmacniacz Onkyo TX-8270 podczas naprawy końcówki mocy, widoczna jest płyta HDMI i płyta główna.
Wnętrze amplitunera stereo Onkyo TX-8270, w środku jest miejsce na dodatkowe pięć kanałów!

Dlaczego w tytule mówimy o Denonach? Bo najczęściej one trafiają do nas z tą usterką. Może są bardzo popularne, a może producent chciał aby po pewnym czasie coś padło. Cytując klasyka – „nie wiem, choć się domyślam”. Proszę się natomiast nie martwić, Onkyo, NAD i Arcam też na to cierpią. Sprawnie serwisujemy praktycznie wszystkie marki, sprawdź naszą ofertę serwisu wzmacniaczy i serwisu amplitunerów.

Amplituner Denon brak dźwięku w jednym kanale – czy to wina kabli?

Brzmi banalnie, ale przewody głośnikowe to częsty winowajca. Przegryzione przez kota, uszkodzone przy odkurzaniu, źle wciśnięte w zaciski głośnikowe – każdy z tych scenariuszy przerabialiśmy dziesiątki razy w serwisie. Warto:

  • Przełożyć kabel z głośnika, który działa, do tego, który milczy – sprawdzisz, czy problem podąża za kablem.
  • Sprawdzić przewody XLR lub RCA, jeśli masz końcówki mocy lub wzmacniacz podpięty osobno – potrafią uszkodzić się przy wtykach.
  • W przypadku sprzętów z wyjściami typu banana / widełki, upewnić się, że przewody są w pełni dociśnięte.

Uszkodzony głośnik – jak szybko zweryfikować?

Możesz delikatnie przyłożyć ucho do głośnika, który „nie gra” i sprawdzić, czy słychać szum sygnału lub delikatne buczenie. Brak jakiejkolwiek reakcji może wskazywać na przerwany obwód cewki lub urwany przewód wewnętrzny. Jeśli masz multimetr, ustaw go na pomiar ciągłości obwodu, tzw. pipczyk i zmierz impedancję głośnika – jeśli pokazuje „OL” lub bardzo wysoką wartość, głośnik jest uszkodzony. Sprawna kolumna głośnikowa powinna pokazać zakres od ok 3 do ok 8Ω.

Wykonałeś(aś) wszystkie kroki a sprzęt dalej nie działa poprawnie?

Skontaktuj się z nami, a naprawimy Twój sprzęt.

Typowe powody braku jednego kanału

Sytuacja jest trochę inna dla wzmacniaczy stereo i amplitunerów kina domowego. Jeżeli brakuje natomiast basu, napisaliśmy cały artykuł o uszkodzeniach w subwooferach Klipsch, porady tam zawarte mają zastosowanie do różnych marek i modeli.

Zacznijmy od wzmacniaczy stereo.

Źle podłączony, bądź uszkodzony gramofon, CD, DAC lub inny transport sygnału to klasyka gatunku. Jeżeli używasz wzmacniacza stereo, najłatwiej przełączyć się na inne źródło – CD lub DAC i sprawdzić czy sytuacja się unormowała.

Jeżeli z kolei używasz amplitunera kina domowego,

to warto zwrócić uwagę na to, czy nie gra kanał frontowy czy kanały surround. W przypadku braku kanału frontowego, najłatwiej przełączyć się na radio – powinieneś usłyszeć szum (nawet bez podłączonej anteny).

Jeśli nie gra któryś z głośników surround (czyli te wokół Ciebie), to jest duża szansa iż amplituner jest w trybie Direct / Pure Stereo / Pure Audio czy innym służącym do słuchania muzyki w stereo, czyli bez kanałów surround. Naciśnięcie przełącznika zmiany trybu (często opisane jako MODE / SURROUND / LIST. MODE) zmieni tryb słuchania ze stereo poprzez tryby DTS, Dolby itd. Co istotne, na wyświetlaczu będzie zmieniać się na bieżąco wskazanie aktywnych głośników.

Sprawdź sprzęt w naszym serwisie – szybko i bez stresu!

Uszkodzony selektor źródeł lub sekcja preampu w amplitunerze

Każdy współczesny amplituner, posiada elektroniczne selektory wejść na układach scalonych. Z kolei wzmacniacze stereo, często zamiast elektronicznych selektorów wykorzystują przekaźniki. Z czasem styki w przekaźnikach utleniają się, a selektory mogą tracić kontakt – co objawia się zanikiem sygnału w jednym kanale. Identycznie sprawa się ma z układami scalonymi, po prostu potrafią paść. Wtedy mamy do czynienia z naprawą preampu / przedwzmacniacza wewnętrznego.

Wnętrze wzmacniacza NAD, widać niebieską płytę, transformator sieciowy, końcówkę mocy.

Uszkodzone przekaźniki wyjściowe – cichy winowajca

Praktycznie każdy wzmacniacz, czy to stereo, czy kina domowego, posiada przekaźniki głośnikowe, które uruchamiają obwód wyjściowy dopiero po chwili od włączenia sprzętu (ten charakterystyczny „klik” kilka sekund po starcie). Z czasem styki w przekaźnikach potrafią się utlenić lub wypalić, co objawia się:

  • brakiem dźwięku w jednym kanale,
  • zanikiem dźwięku po kilku minutach pracy,
  • trzeszczeniem lub cichym odtwarzaniem.

Jeżeli amplituner nie gra na jeden kanał, a kable i źródła sygnału są sprawne – to przekaźniki wyjściowe są jednym z najczęstszych powodów problemu. Ich czyszczenie rzadko daje trwały efekt, a wymiana w serwisie jest standardową procedurą, którą wykonujemy codziennie.

Uszkodzona końcówka mocy w amplitunerze

Końcówka mocy to serce wzmacniacza, odpowiedzialne za wzmocnienie sygnału audio do poziomu, który napędzi Twoje kolumny. We współczesnych sprzętach spotykamy końcówki mocy oparte na tranzystorach (bipolarnych – BJT lub rzadziej unipolarnych – MOSFET), które mogą ulec uszkodzeniu przy przepięciach, przegrzaniu lub zwarciu na kablu głośnikowym. Typowe objawy uszkodzonej końcówki mocy to:

  • brak dźwięku w jednym głośniku,
  • wejście amplitunera w tryb ochrony (Protect) po kilku sekundach – miganie czerwonej diody,
  • wyłączanie się urządzenia przy próbie głośniejszego grania.

W przypadku wzmacniaczy stereo końcówki mocy są często mniej rozbudowane, co ułatwia naprawę. W amplitunerach kina domowego sprawa bywa bardziej skomplikowana, ze względu na stopień skomplikowania konstrukcji sprzętu.

Płyta końcówki mocy ze wzmacniacza do kina domowego Denon, widoczne okablowanie, kondensatory i zaciski głośnikowe
Jedna z płyt końcówki mocy Denon

Uszkodzone zasilanie końcówki mocy – szczególnie w konstrukcjach dual mono

W niektórych wzmacniaczach, szczególnie wyższych modelach stereo i kina domowego, stosowane są konstrukcje dual mono lub split supply, gdzie każdy kanał (lub grupa kanałów) posiada osobny tor zasilania. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza separacja (polepszony SNR – signal-noise ratio) i wyższa jakość dźwięku, ale wadą jest fakt, że awaria jednej sekcji zasilania skutkuje całkowitym brakiem dźwięku w jednym głośniku.

Uszkodzenia w zasilaniu mogą obejmować:

  • przepalone bezpieczniki (rzadziej, ale warto sprawdzić jeżeli wiesz co robisz),
  • uszkodzenia transformatorów sieciowych,
  • uszkodzone kondensatory elektrolityczne (szczególnie po latach użytkowania),

Jeśli sprzęt milczy na jeden kanał i objawom towarzyszy brak reakcji na głośność lub wyłączanie się urządzenia, istnieje spore prawdopodobieństwo problemu z zasilaniem końcówki mocy.

Umów odbiór kurierem – napraw amplituner bez wychodzenia z domu

Najważniejsze: tor sygnałowy musi być w pełni sprawny – serwis Denon i nie tylko

Aby dźwięk wydobywał się ze wszystkich głośników, tor sygnałowy musi być w pełni sprawny od wejścia do wyjścia. Nawet drobne usterki w postaci:

  • spękanych ścieżek na płycie urządzenia,
  • zimnych lutów,
  • uszkodzenia jednego rezystora czy kondensatora sygnałowego,

mogą sprawić, że w jednym z głośników będzie cisza.

W praktyce wystarczy minimalne drganie lub nagrzanie amplitunera, aby zimny lut rozłączył sygnał. Dlatego jeśli sprzęt raz gra na wszystkie kanały, a innym razem milczy na jednym, najczęściej to sygnał, że gdzieś powstał zimny lut lub pojawiło się mikropęknięcie ścieżki.

Wnętrze wzmacniacza do kina domowego Denon POA. Widoczne kondensatory, okablowanie. Przygotowanie do naprawy.
Proszę sobie wyobrazić szukanie jednego uszkodzonego komponentu w tak zaawansowanej konstrukcji. Cóż, my nie musimy sobie wyobrażać! Najważniejsze dla nas: klient był bardzo zadowolony.

Czym różni się amplituner stereo od amplitunera kina domowego (AVR)?

Już tłumaczymy:

  • Amplitunery stereo to klasyczne wzmacniacze z dodatkowym tunerem radiowym, charakteryzujące się wyższą jakością dźwięku, prostotą obsługi i większą mocą na kanał.
  • Amplitunery AVR (Audio-Video Receiver) obsługują wiele kanałów (np. 5.1, 7.1, Dolby Atmos), mają procesory DSP, wejścia/wyjścia HDMI, dekodery Dolby/DTS, i sekcje wideo.

Kilka odpowiedzi zanim oddasz sprzęt do serwisu.

Amplituner nie gra na jeden głośnik – czy to zawsze uszkodzenie?

Nie zawsze! Często winny jest kabel, luźny zacisk albo źle dobrany tryb (np. Pure Audio). Jednak jeśli po zamianie kabli i wejść nadal brakuje dźwięku, to niestety zwykle oznacza problem w środku – przekaźniki, zimne luty, końcówka mocy. Tego samodzielnie raczej nie naprawisz.


Czy przekaźnik może powodować brak dźwięku w jednym kanale?

Tak, i to dość częsta przyczyna – przekaźniki głośnikowe z czasem się uszkadzają, szczególnie w starszych amplitunerach. Objawy to: jeden kanał nie gra, a po stuknięciu w obudowę – wraca. Wymiana przekaźnika często rozwiązuje problem.


Jakie są objawy uszkodzonej końcówki mocy?

Brak dźwięku po jednej stronie, zniekształcenia, szumy, cichy kanał albo mocne grzanie się amplitunera. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach (np. dual mono) problem może dotyczyć tylko jednego z niezależnych zasilaczy.


 Jak sprawdzić czy końcówka mocy jest uszkodzona?

Domowym sposobem – niestety się nie da w pełni. Możesz za to zwrócić uwagę na objawy: sprzęt wchodzi w tryb Protect, wyłącza się po chwili, albo jeden kanał jest cichszy. Diagnoza wymaga pomiaru tranzystorów i toru zasilania – to już robimy na stole serwisowym.


 W kinie domowym lub wzmacniaczu nie gra jeden kanał – naprawiać czy kupić nowy?

Jeśli sprzęt jest z wyższej półki, naprawa praktycznie zawsze jest opłacalna. Często koszt naprawy to ułamek ceny nowego sprzętu o podobnych parametrach. A co najważniejsze – stary Denon, Technics czy Arcam gra często lepiej niż dzisiejsze budżetowe nowości.

Nie wiesz czy warto naprawiać?

Opisz nam objawy usterki – skontaktujemy się z Tobą i powiemy co da się zrobić.

Lub zostaw nam opis objawu – zadzwonimy do Ciebie!